Edwin van der Sar Net Worth

Βίντεο: Edwin van der Sar Net Worth

Βίντεο: Ben Foster says Edwin Van Der Sar would do minimal training & still be ready to play for Man Utd! 🧤✅ - YouTube 2024, Απρίλιος
Anonim

Edwin Van der Sar καθαρή αξία: Ο Edwin Van der Sar είναι ένας συνταξιούχος Ολλανδός ποδοσφαιριστής που έχει καθαρή αξία 21 εκατομμυρίων δολαρίων. Ο Edwin Van der Sar γεννήθηκε στο Voorhout της Ολλανδίας στις 29 Οκτωβρίου 1970. Από το 1990 έως το 1999 ήταν κάτοχος του Ajax και στη συνέχεια μετακόμισε στη Juventus το 1999-2001. Έχει παίξει για το Fulham από το 2001-05, και η Manchester United από το 2005-11. Για τη σταδιοδρομία του, ήταν τερματοφύλακας σε 605 αγώνες και μάλιστα σημείωσε γκολ με 9-1 νίκη επί του De Graafschap κατά την περίοδο 1997-98. Έχει παίξει για την Ολλανδική εθνική ομάδα από το 1995-2008, εμφανίζεται σε 130 αγώνες. Ο Van der Sar είναι ένας από τους λίγους παίκτες που κέρδισε το Τσάμπιονς Λιγκ UEFA με δύο διαφορετικούς συλλόγους, πρώτο το 1995 με τον Ajax και πάλι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεν το 2008. Ο Ajax κέρδισε επίσης το Κύπελλο UEFA το 1992. Κατά τη διάρκεια της σεζόν του UEFA Championship, Ο Van der Sar πήρε ένα παγκόσμιο ρεκόρ 1.311 συνεχόμενα λεπτά χωρίς να αφήσει ένα γκολ. Μεμονωμένα, ο Van der Sar κέρδισε τον Καλύτερο Ευρωπαίο Τερματοφύλακας το 1995 και το 2009, ο Ολλανδικός Τερματοφύλακας του Γύρου της Χρονιάς από το 1994-97, το Ολλανδικό Χρυσό Παπούτσι το 1998, ο Τερματοφύλακας της UEFA το 2009, και το Barclays Merit Award και Barclays Golden Glove κατά τη διάρκεια της σεζόν 2008-09. Ήταν επίσης ο παλαιότερος παίκτης για να κερδίσει την Πρέμιερ Λιγκ, σε 40 χρόνια και 205 ημέρες.